Jump to content
alexx

Renault Clio/Symbol vs Dacia Logan dci

Recommended Posts

Salutare,

Doresc sa imi achizitionez prima masina (am obtinut permisul anul acesta). Nu dispun de un buget foarte mare si doresc o masina care sa consume putin si sa fie fiabila. Dupa lungi cautari si articole, forumuri etc citite am ajuns intr-o dilema: Renault Symbol sau Dacia Logan. Vorbesc aici de modele fabricate intre anii 2007-2009, pentru ca sunt limitat de buget.

Stiu ca dezavantajul principal al symbolului este spatiul interior, dar asta nu ma intereseaza. Stiu, in schimb, ca este ceva mai sprinten. Ma intereseaza doar motorul 1.5 dci.

Pentru cunoscatori si eventual pentru cine a avut ambele masini: care dintre ele este mai fiabila? Stiu ca sunt aproape aceeasi masina, dar ma intereseaza care este mai potrivita pentru drumurile noastre si pentru un incepator? Este vreo diferenta de pret la piese/revizii?

Din punctul de vedere al fiabilitatii (ambreiaj, suspensie, injectoare, turbina, cutie, electronica), care are sanse mai mari sa ma tina fara probleme majore?

Am mai pus intrebarea asta si pe alte forumuri si am primit raspunsuri in favoarea loganului. M-ar interesa, in schimb, o motivare. Multumesc.

Salut, 
Si eu as alege Logan-ul in defavoarea Renault-ului .
Daca pe mecanica , motor, transmisie este cam acelasi lucru , in schimb pe elemente de caroserie Loganul este mai OK in ceea ce priveste preturile.
In alta ordine de idei, Loganul este mai spatios si are o tinuta de drum mai buna.