Jump to content

Recommended Posts

Salut, am cumparat de curand un audi a1, fara comenzi pe volan. Intrebarea mea ar fi daca se pot pune si ce presupune? Am gasit volan care are comenzi pe volan pana in 1000 de lei. Insa nu stiu daca se potriveste si cum as putea sa l pun( probabil are nevoie de mufe adaptoare sau ceva) . Chiar nu ma pricep si as vrea sa stiu daca este posibila conversia si daca se si pricepe cineva s o faca .  Si cam cat m ar costa totul evident. Va multumesc ! 

• Imi place 1

Salut , 
Orice este posbil, dar trebuie tinut cont de costuri.
Ca sa faci o astfel de conversie neparat trebuie sa iei legatura cu un electronist super-profesionist, iar in alta ordine de idei acel model de Audi sa aibe in productie si varianta cu comenzi pe volan ( adica nu iei volan de la A2,A3,A4 si vrei sa pui pe A1 care niciodata nu a avut asa ceva "de fabrica") 
Trebuie sa ai in vedere ca oricare dintre butoanele de comanda trebuie sa aibe o conexiune la instalatia masinii ; pentru asta sunt mufe speciale care daca esti foarte norocos ar trebui sa fie pre-echilate pe masina.
Altfel , inseamna ca toate firele alea trebuiesc legate la instalatia masinii, si sincer este de munca acolo, iar in alta ordine de idei cel care s-ar baga la asa ceva trebuie sa "viseze" schemele circuitelor.
Asa "la ochi", o astfel de modificare eu o preciez ca fiind in jur de 2.000RON