Jump to content
Tipu Ryan Florin

Este fals ca nu se gasesc piese pentru masinile japoneze

Recommended Posts

Din 2007 incoace, mi-am cumparat doar masini asiatice, avand practic experienta a doua masini coreene si a doua modele japoneze.

Fara nicio chestie cu fiabilitatea proverbiala, pur si simplu in primele doua cazuri era vorba de cel mai bun raport pret/calitate la momentele respective, in timp ce japonezele sunt pick-up-uri si s-au pliat mai mult pe nevoile mele actuale.

Puteam cumpara la fel de bine si modele europene, inainte de 2005 am avut modele europene si nu m-au deranjat, ramanand fiabile inclusiv la vanzarea catre alte persoane.

Asadar, toate patru cazurile au fost o chestie de buget si nevoi personale, fara alte ratiuni.

M-a surprins neplacut un lucru, inca de la prima masina, am fost avertizat de multi ca fac o greseala. O sa am numai probleme, reviziile sunt scumpe, piesele la fel, nu se gasesc, daca faci accident sau se strica, o sa te uiti lung la ea…

Sigur, fiind implicat adanc in domeniul auto, cu conexiuni si cunostinte la importatorii auto, nu mi-am facut prea multe probleme. Dar prietenii continuau cu fanteziile. Nu se gasesc piese de asiatice, sunt scumpe, dureaza trei luni sa vina orice piesa, ca e far sau aripa sau un amarat de filtru.

Si replica mea era invariabil: “dar ulei pentru asiatice se aduce repede?”. Unii radeau, altii nu.

Ok, masinile au fost fiabile, n-am avut deloc probleme, sau problemele au fost minore, gen bielete, la dealer le schimbau in garantie, fara sa ma intrebe macar. La revizii, fiind in garantie, consumabile se gaseau pe stoc oricand, dar si la magazinele de piese auto online, gen piese-auto.ro, etc.

Dar, in Romania nu scapi de evenimente, indiferent ce masina ai. Garantia se termina, accidentele se intampla, si asa mai departe.

Evident ca masinile au fost lovite, fie de mine, fie de altii, si au solicitat reparatii, e drept minore. Si surpriza. Am avut portiera completa de vopsit si inlocuit, comanda piesa si sosire piesa a durat o saptamana, vopsire si montaj patru zile.

Am vrut consumabile mai ieftine, magazinele online de piese ma rezolvau cam pe loc. Invariabil. Deci timp de asteptare zero sau comandai dimineata si dupa amiaza aveai consumabilele, la super preturi.

Stopuri, proiectoare, bare? La fel, maxim o saptamana, in conditiile in care modelele japoneze pe care le am avut in ultimii ani sunt rare ca elefantii in Romania. ...... continuarea aici =============> turatii.ro

japonezi.jpg

Eu am avut o masina japoneza , Toyota Avensis , si doua koreene : KIA Sorento si Hyundai Santa Fe

La oricare dintre ele , consumabilele nu au fost o problema . Le puteam gasi oricand la magazinele din Bucuresti (reprezentante sau Alpadrino) sau la cele on-line cu livrare in 24 de ore . Piesele care ridicau probleme sunt cele de la motror , pentru ca singura solutie este doar pe original. Cele care erau cu comanda externa aveau termen de livrare maxim 5zile lucratoare .
La masinile europene/germane este plina piata de "facaturi" , asa-zisele piese de producator , si cred ca daca ti-ai pune mintea ai asambla una cap-coada in mai putin de 3zile.

In ceea ce priveste fiabilitatea , sa-mi fie cu iertare , dar koreeni dau 7(SAPTE) ani garantie. Ceea ce spune multe.