Jump to content
  • Bine ati venit pe FORUM-AUTO.INFO

Pentru a vizualiza in intregime continutul din topicurile existente si pentru a participa la discutiile din cadrul forumului, trebuie sa te înregistrezi, acesta fiind un proces extrem de simplu si care necesită doar cateva informații minime. Asta o poti face chiar AICI

• Publicitate

Adrian V.

Centura de siguranta

Recommended Posts

Recomand chiar dacă toți rad de mine că port centura și în spate! Familia mea o poartă tot timpul pe toate locurile prevazute cu centuri! 

• Imi place 1

La fel si eu, sant pentru purtarea centuri, eu zic ca e foarte buna in caz de accident, cunosc un accident care a avut loc in urma cu ceva timp in care unul dintre cei doi din masina a decadat din cauza ca nu purta centura de siguranta, pur si simplu a fost aruncat afara din masina :)

Sfatul meu este sa nu va sfiiti sa purtati centura si daca duceti copii pe bancheta din spate, cel mai bine e sa le puneti neaparat centura, am vazut in foarte multe masini cum copii sant lasati sa se plimbe prin masina, ganditi-va la o frana sau impact puternic ce se poate intampla :(

Așa este! Din păcate în fața părinții poartă centura și în spate între scaune stau copiii fără centură ca să vadă bine și oricum nu vor să o poarte! 

Mulți își țin copiii și în față cu nasul pe bord! 

Nu realizează că zboară și când sunt ținuți în brațe în fața! 

Al meu mă ceartă de fiecare dată când mă fac că uit să îi pun centura :) seamănă cu tatăl lui! Atrage atentia tuturor care nu poartă centura în mașina! 

O dată când era mic nu avea scaunul și pentru că am zis că mut mașina doar un km nu i-am pus centura și când am oprit mașina și am virat dreapta în parcare s-a răsturnat sărăcuțul! Și aveam doar 20 de km/h când am virat să parchez.

Îmi aduc aminte de bancul cu polițistul care ceartă lumea la un accident și le arată șoferul care nu purtase centura că era bucăți și aruncat din mașină pe când pasagerul care o purtase ziceai ca e viu! :) 

Statistic , se zice ca centura de siguranta a salvat mai multe vieti cand a fost purtata , desi sunt si cazuri in care a dus la decesul soferului sau al pasagerilor. Acum , mai depinde si daca Cel de Sus te iubeste putin mai mult decat trebuie. 

În ce cazuri se zice că a dus la decesul pasagerilor? Eu știam că ajută foarte mult...până la o anumită viteză, desigur, când nu te mai ajută organele! 

Nu este vorba numai de pasager . Si soferii sunt in aceeasi oala .
Un exemplu este al celor care plonjeaza cu masina in lac , fie pe roti , fie rasturnata . Centurile se blocheaza , si daca mai au si capse pirotehnice ...............aleluia. Cei care sunt pe scaun cu centura pusa raman legati strans , fara sa mai poata misca . 
Ce-i drept , statistic , purtatul centurii de siguranta este mult mai util/benefic decat omiterea ei.  Nu poate oferi o protectie de 100% , sau nu poate fi utila in 100% din cazuri. 

Păi în lac poți lăsa spătarul scaunului pe spate :) centura te poate salva pe șosea, nu în apă :) 

Să nu o porți  în speranța că te vei salva din apă, nu e logic și practic, pentru că ai mai multe șanse să fii bușit decât să te îneci :) 

Aia cu lacul este doar unul dintre exemple. Tu crezi ca dupa un flick-flack cu masina in balta , aterizand cu capul in jos o sa fii destul de lucid incat sa te eliberezi din centura ? Sincer , ma indoiesc.
Au fost si alte situatii unde in urma cercatarii s-a ajuns la concluzia ca victima avea sanse mai multe daca era proiectata in afara masinii decat stand legata de scaun , DAR (Atentie!) in proportie covarsitoare purtatul centurii a dus la salvarea vietilor. 
Deci , s-a legiferat purtarea ei , si pana la urma daca este sa crapi intr-un accident rutier sau pur si simplu sa iti cada un ghiveci in cap insemna ca asa a fost sa fie .