Jump to content

Ciclism / Biciclete

Recommended Posts

Era cât pe ce să cumpăr un Pegas strada dar m-am lăsat influențat de cei care spuneau că e prost.

Îmi place cum arată și cum se stă pe el, poate și pentru că sunt nostalgic, având când eram mic un Pegas verde cu sa lunga și coarne de harley :) 

Vreau neapărat să cumpăr o bicicleta nouă pentru că nu mă omor cu alergatul și nu vreau să ma fac și mai mare :) 

Am vrut să iau ceva de mers pe asfalt deși moda e să ai Mountain bike, pentru că ar fi mai practică. Problema e că am prieteni care obișnuiesc să se plimbe pe cărări de munte și atunci ar trebui să aleg mountinbike. 

Am inteles că cele de treking ar fi indicate. Am găsit la DHS si la Drag cateva modele.

Voi ce bicicleta folosiți? 

Eu am acum o bicicleta de la DHS , fara prea mari pretentii . Am luat-o second-hand de la cineva care nu o folosea deloc , si arata ca noua .
Pentru confortul pe drumuri denivelate am optat pentru acest model cu amortizoare in furca fata si cadru pentru spate. Frane clasice pe saboti, 3foi si 6pinioane , schimbatoare rotative Shinamo. I-am pus eu extra o lanterna pentru fata si un "licurici" din ala rosu pe spate. 
De folosit o folosesc doar la sfarsit de saptamana cand mai ies cu rulota la padure. Nu ma omor sa dau la pedale cu zecile de kilometri , dar asa de intins putin oasele nu strica.

IMG-20160316-WA0001.jpg

IMG-20160316-WA0002.jpg

IMG-20160316-WA0003.jpg

IMG-20160316-WA0005.jpg

IMG-20160316-WA0006.jpg

IMG-20160316-WA0007.jpg

IMG-20160316-WA0008.jpg

• Imi place 1
  • 7 months later...