Jump to content
Adrian V.

Sofer de camion iarna

Recommended Posts

O filmare dintr-o masina a politiei statale , in care se vede stapanirea unui sofer de camion dublu articulat .
Cred ca unii ar fi sarit din cabina cand a doua remorca s-a pus de-a curmezisul soselei.

• Imi place 2

sincer, nu mi-ar placea sa conduc ditamai tirul iarna, eu zic ca e foarte greu sa fii plecat cu saptamanile sau chiar cu lunile de acasa si sa te mai prinda si timpul urat pe drumuri , in special zapada :(

tir-blocat.jpg

Cat am lucrat pe TIR am avut si eu cateva patanii iarna , dar pe vremea aia nu stateam de poze si de forumuri asa ca nu ramane decat "povestea" :

- intr-o iarna venem dinspre Deva spre Sibiu . Camionul incarcat cu 20to . Ninsoare abundenta , stratul de zapada undeva la vreo 15-20cm pe carosabil . Ies din Apoldu si in ciuda faptului ca stiam de acea panta lunga , nu am avut unde sa dau demaraj prea tare din cauza curbelor succesive. Am inceput urcarea . La un moment dat au inceput sa patineze rotile . Da-i o treapta inferioara , da-i o jumatate mai jos si tot asa pana ajunsesem cu a intaia la jumatate .  De aici incolo a inceput "distractia". Rotile se invarteau spre inainte , iar camionul o luase cu spatele la vale spre inapoi. Senzatie , nu gluma. Am apasat frana , am tras frana de mana . Degeaba . Camionul tot la vale . Senzatie si mai puternica.  Din spate veneau altii , asa ca am luat decizia de a orienta camionul cu spatele catre parapetul din dreapta , macar sa se propteasca in el sau in malul de zapada de pe marginea drumului . Am stat asa vreo 3-4 ore , pana au trecut drumarii si au dat cu ceva sare si antiderapant pe jos si am reusit sa ma pun in miscare.

- a doua mare patanie , veneam de la Gheorghieni spre Miercurea Ciuc . Undeva la sfarsitul lui februarie. Soseaua uscata , frig , campul plin de zapada . La intrarea intr-o succesiune de curbe dreapta - stanga imi explodeaza cauciucul stanga fata . Bummm ! Nu am reusit sa iau curba spre dreapta , de franat am apucat sa franez doar vreo 10m , am iesit cu camionul direct pe camp ( Slava Domnului ca nu a venit nimic pe contrasens , ca ne faceam "varza" ). La iesirea de pe sosea s-a creeat un balans puternic datorita diferentei de nivel intre sosea si camp , eu am avut impresia ca ma indrept catre SINGURA casa de pe marginea drumului din acea zona , am tras puternic de volan stanga si intregul camion s-a raspurnat pe dreapta. S-a dus taras vreo 25-30m , iar in momentul in care am trecut prin gardul gospodariei s-a spart parbrizul si a intrat peste mine in cabina toata zapada care o stransesem de pe camp ca si cum as fi fost cu lama in fata la deszapezit. Tot ansamblul s-a oprit la nici 2m de un grajd in care era o vaca si un cal   Eu m-am ales cu cel putin doua coaste traumatizate ( dar nu rupte) , cateva cucuie , si buza de jos sparta pe interior.  Camionul cu parbrizul spart , oglinda din dreapta distrusa , prelata pe partea dreapta sfasiata de la un capat la altul , marfa deteriorata in proportie de aprox 25% .
Si toate astea pentru ca in ciuda repetatelor mele cereri nu s-au gasit banii necesari pentru a inlocui anvelopele de pe fata care ajunsesera de mult sa treaca de primul strat de insertie de sarma .

• Imi place 1