Jump to content
  • Bine ati venit pe FORUM-AUTO.INFO

Pentru a vizualiza in intregime continutul din topicurile existente si pentru a participa la discutiile din cadrul forumului, trebuie sa te înregistrezi, acesta fiind un proces extrem de simplu si care necesită doar cateva informații minime. Asta o poti face chiar AICI

• Publicitate

fabian

Comutator ambreaj

Recommended Posts

Salut, poate ca par nebun dar am si eu o intrebare :)

1. Sunt persoana cu dizabilitate

2. Vreau sa imi fac un buggy

Am cadrul facut dupa cateva luni bune de munca, am ansamblu motor-cutie de viteze dacia,

Intrebare..... pot sa pun comutator ambreaj la aceasta cutie de viteze? (un fel de adaptare)

Multumesc ! :)

• Imi place 1

Salut, Fabian! 

Sa înțeleg ca vrei sa renunți la pedala de ambreiaj , in detrimentul  unei manete sub volan ? 

• Imi place 2

Salut , 

Cred ca ar trebui sa ne explici putin mai amanuntit despre ceea ce vrei sa realizezi , sau cel mai probabil ar trebui sa spui care este gradul de dizabilitate ( care sunt limitarile care le ai ) poate iti oferim solutii alternative .

P.S.
Te rog sa iti faci timp si sa treci pe la topicul de prezentare.
Merci ! ;;)

• Imi place 1

Salut, am vreau sa renunt la pedala de ambreiaj

Gradul de dizabilitate 3 (nu pot folosii picioarele de fel)

Momentan conduc o masina cu cutie automata, am adaptare pe ea, dar e mult mai simpla, are o singura mansa cu dublu sens, fata - frana, spate - aceleratie. La fel am de gand sa ii fac si acestei masinute, dar ma gandeam sa actionez electric ambreiajul, de la o padela de exemplu, sa imi fie mai usor.

Multumesc!!

Salut Florin, asta vreau sa intreb eu pot sa folosesc un comutator ambreiaj de la alta masina sau nu? Ma mai gandeam la un actuator, dar pe buggy montat ceva electronic nu prea sa impaca ...

Din punctul meu de vedere as folosi pentru actionarea ambreiajului o bobina electrica ( in genul starter-ului de la electromotor) la care actionarea sa se faca de la un buton amplasat pe maneta schimbatorului de viteze .
Poti cauta o maneta de schimbator la camioane , pentru ca alea au pe ele unu sau doua comutatoare care sunt folosite la jumatatile de viteza .

• Imi place 1