Jump to content
  • Bine ati venit pe FORUM-AUTO.INFO

Pentru a vizualiza in intregime continutul din topicurile existente si pentru a participa la discutiile din cadrul forumului, trebuie sa te înregistrezi, acesta fiind un proces extrem de simplu si care necesită doar cateva informații minime. Asta o poti face chiar AICI

• Publicitate

Adrian V.

Telefonul mobil

Recommended Posts

Nu numai la noi s-au inasprit sanctiunile in ceea ce priveste folosirea telefonulu mobil la volan.
Uite ce patesc englezii : 6puncte de penalizare si amenda 200LIRE :(

• Imi place 2

Din păcate românii sunt fuduli, comozi și nesimțiți și când vine vorba de vorbitul la telefon fără dispozitiv tip maini libere! Chiar nu pot înțelege cum sunt atâția miliardari cu mașini scumpe care printre o grămadă de sisteme de ultimă generație au totuși și un amărât de car kit și totuși ei vorbesc cu telefonul la ureche! Probabil vor să se laude că au telefon! 

E penibil oricum, eu reușind să dau 50 de lei la lidl pe un car kit Bluetooth, există și varianta căști de telefon sau cască Bluetooth deci nu doar cei cu mașini scumpe pot profita de Bluetooth! 

Destul că și cu sistemele mâini libere tot nu ești sută la sută atent la trafic pentru că te cerți cu soția sau șeful la telefon dar să nu poți semnaliza,schimba vitezele sau manevra volanul că ai mâinile ocupate cu telefonul! 

Pana la urma ramane la aprecierea fiecaruia daca poate vorbi la telefon in timp ce conduce.
Ar trebui ca fiecare sa-si evalueze comportamentul la volan in timp ce vorbeste la telefon , si sa se lase de acest obicei daca nu este capabil de aceste doua lucruri de-odata. Din pacate sunt prea putini care fac asta , si bineinteles ca pot fi lecuiti doar cu amenzi mai mult decat usturatoare.
Nu cred ca in caz de accident te poti scuza in fata celui pagubit ca te certai cu sotia sau ca te injurai live cu sefu. Alea sunt probleme dintr-o alta sfera si nu au ce cauta la volan . Nicaieri nu scrie ca exista vreun fel de situatii in care paragrafe de lege sa fie abrogate pe motive personale. 

Eu vorbesc la carkit și de câteva ori am trecut de locul unde trebuia să ajung, asta ca să vezi ce înseamnă să vorbești când conduci și ai mâinile libere dar să mai ai și mâinile ocupate! Majoritatea nu semnalizează că au telefonul în mână! 

Daca vorbesti asa la trecerea timpului , ca deh ! esti intrafic , este una .
Daca vorbesti atunci cand esti plin de spume si ai drept interlocutor seful sau (mai rau!) nevasta , apai..........................numai la condus nu iti este gandul . Ti-ar trebui un cap de rezerva . :D