Jump to content
  • Bine ati venit pe FORUM-AUTO.INFO

Pentru a vizualiza in intregime continutul din topicurile existente si pentru a participa la discutiile din cadrul forumului, trebuie sa te înregistrezi, acesta fiind un proces extrem de simplu si care necesită doar cateva informații minime. Asta o poti face chiar AICI

• Publicitate

Adrian V.

Presiunea in anvelope

Recommended Posts

Pe fiecare anvelopa scrie presiunea recomandata de lucru, iar majoritatea masinilor au un sticker pe stalpul usii cu valorile indicate ale presiunii in functie de incarcatura . Se recomanda ca la incarcarea maxima a masinii presiunea sa fie marita cu 0.2 - 0.3atm 
Daca anvelopele sunt sub presiune , la rulare apare uzura exagerata pe flancuri , daca sunt peste presiune , la rulare , apare uzura pe creasta iar conditiile de confort au de suferit. Simti orice pietricica de pe carosabil sau orice mica denivelare / nervura a drumului .  Pe langa confort o suprapresiune in roti duce la pierderea aderentei prin micsorarea petei de contact .
Asadar , in principal cititi presiunea inscrisa pe flancul anvelopei si faceti o corelare cu acel sticker de pe stalpul din mijloc .

Pentru conversie folositi link-ul acesta: click aici

• Apreciez 1

Foarte buna informatie Adrian, eu zic ca e foarte important sa mentinem presiunea corespunzatoare in anvelope, eu zic ca e recomandat sa verificam presiunea poate chiar si in fiecare saptamana, deoarece daca circulam cu masina cu presiune mai mica decat cea recomandata, cauciucurile se uzeaza mult mai repede, ce pot sa va mai recomand si eu: verificarea presunii in anvelope la schimbarile de temperatura!

Va astept si pe voi cu mai multe intrebarii si comentarii :)

• Apreciez 1