Jump to content
  • Bine ati venit pe FORUM-AUTO.INFO

Pentru a vizualiza in intregime continutul din topicurile existente si pentru a participa la discutiile din cadrul forumului, trebuie sa te înregistrezi, acesta fiind un proces extrem de simplu si care necesită doar cateva informații minime. Asta o poti face chiar AICI

• Publicitate

Florin

Nokian Tyres primește distincția RobecoSAM Bronze Class

Recommended Posts

Compania Nokian Tyres a fost nominalizată drept una dintre cele mai sustenabile companii din lume. În urma acestei nominalizări, compania a primit distincția Bronze Class în categoria Auto Components (Componente auto) a anuarului RobecoSAM Sustainability Yearbook 2018, publicat în decursul săptămânii trecute.

RobecoSAM este o companie cu experiență în analiza sustenabilității, a cărei evaluare anuală se concretizează într-un raport deosebit de cuprinzător și echitabil despre modul în care este implementată sustenabilitatea în cadrul companiilor din întreaga lume.

În acest an, Nokian Tyres a primit, de asemenea, și premiul „Industry Mover” (Motorul industriei). Acest premiu este acordat companiei care a realizat cel mai mare progres din industria sa în ceea ce privește performanța durabilă, în comparație cu anul anterior.

Progresul deosebit al Nokian Tyres a fost de asemenea remarcat și în anul anterior, când compania și-a îmbunătățit semnificativ performanța sa conform evaluării de sustenabilitate realizate de Dow Jones, obținând rezultate de aproape două ori mai mari decât media rezultatelor din industria sa și fiind evaluată drept cea mai sustenabilă companie producătoare de anvelope în clasamentul Dow Jones Sustainability World Index.

„Am depus eforturi constante în multe arii de sustenabilitate, reușind să o implementăm în mod natural ca parte integrantă a funcțiilor noastre globale. Ne bucurăm să primim recunoașterea eforturilor noastre îndelungate.

Acest feedback ne inspiră să continuăm pe calea pe care am decis să o urmăm și ne încurajează să depunem eforturi și mai mari în ceea ce privește sustenabilitatea,” afirmă Teppo Huovila, responsabil sustenabilitate, Nokian Tyres.

Realizări remarcabile în reducerea emisiilor de CO2

mai multe pe site-ul Turatii  aici

Nokian-Tyres_sustainability3-762x360.jpg

Desi denumirea te duce cu gandul la ceva koreean , ei bine Nokian este o companie finlandeza ( sau cel putin asa mi-a spus "varu" Goog(u)le. 
Atata timp cat o entitate abilitata sa dea premii ii declara ca fiind cei mai buni eu zic ca nu avem decat sa ne scoatem palaria :emo-hi:in fata lor .