Jump to content
  • Bine ati venit pe FORUM-AUTO.INFO

Pentru a vizualiza in intregime continutul din topicurile existente si pentru a participa la discutiile din cadrul forumului, trebuie sa te înregistrezi, acesta fiind un proces extrem de simplu si care necesită doar cateva informații minime. Asta o poti face chiar AICI

• Publicitate

paqvel66

Piulita planetara

Recommended Posts

Salut.
Vreau sa intreb daca trebuie schimbata piulita veche de la planetara odata ce a fost desfacuta , sau este de unica folosinta?

Imi cer scuze , nu am specificat tipul masinii. Ford Focus din 2002  Diesel

• Imi place 1

Salut, de regula se schimba si piulita de la planetara daca piulita a fost indoita camasa aceea de pe ea, nu stiu exact cum e piulita la masina ta, de ex. la citroenul meu, eu nu as schimbao din cauza ca are un sprint prin ea si nu e deloc afectata la desfacere!

Eventual, pune o poza cu piulita!

Piulita are 3 santuri dar nu trece nimic prin ele. Mi sa recomandat sa schimb piulita respectiva de fiecare data cand umblu cu ea. pur si simplu se strange fara sa fie nevoie de splint sau cum sunt unele care au un umar mai subtire si dai cu ciocanul  in acel umar si se plieaza acel umar in santul axului. Piulita mea are o saiba fixata de ea. se invarte pe piulita dar nu se poate da jos. Ma gandesc ca e conica in partea din fata iar la strangere actioneaza ca un fel de pensa. Ma rog nu stiu ca nu am avut astfel de planetare pana acuma. Piulita veche arata inca bine si nu a-si vrea sa o arunc pentru ca costa  vreo 50 de lei.

• Apreciez 1

Parerea mea e sa o schimbi totusi; la planetare nu umbli toata ziua si decat sa se uzeze si sa ti se desfaca, mai bine o schimbi si mergi in siguranta!

Tu faci cum crezi!

In general , daca schimbi sau umbli la planetara ar trebui sa ai un kit de strangere ( piulita si saiba ) .
La inlocuire ar trebui sa fie livrata impreuna cu planetara .  La reparatii curente (ex: inlocuire burduf planetara) ar trebui sa cauti sa vezi daca le gasesti separat si sa le schimbi . 
Daca nu sunt , insemna ca producatorul nu recomanda schimbarea lor.

PS1 De preferat ar fi sa postati asa ceva la sectiunea de tehnic (mecanica) 
PS2 Tot de preferat ar fi sa scrieti cat mai corect , chiar daca va grabiti sau daca scrieti de pe telefonul mobil . Niciuna nu constituie o scuza solida.

Multumesc pentru intelegere . 

• Imi place 1