Jump to content
  • Bine ati venit pe FORUM-AUTO.INFO

Pentru a vizualiza in intregime continutul din topicurile existente si pentru a participa la discutiile din cadrul forumului, trebuie sa te înregistrezi, acesta fiind un proces extrem de simplu si care necesită doar cateva informații minime. Asta o poti face chiar AICI

• Publicitate

Sign in to follow this  
Tipu Ryan Florin

Sondaj: crezi ca persoanele in varsta ar trebui sa mai conduca?

Recommended Posts

•  Soferii in varsta produc accidente grave
  •  Lipsa reflexelor, principala cauza
  •  Pierderea vederii, un alt motiv
  • Acum, in mijlocul sarbatorilor de iarna, ies la iveala o multime de soferi absolut halucinanti. Sunt acei soferi care, de obicei, ies pe strada si fac ravagii doar in week-end, numiti si soferi de duminica. Acum insa, sunt peste tot. Majoritatea, din nefericire, sunt foarte in varsta. Oare reprezinta un pericol public acesti oameni?

Mi-am adus aminte de filmuletul acesta, filmat pe DN1 din masina pe care o conduceam. La volanul Loganului MCV era un mosulete care nu avea nicio treaba. Nici macar una! Nici macar o secunda nu s-a uitat pe contrasens, de unde veneam eu, ca si cum DN1 nu ar fi existat. Daca era in locul meu un motociclist, sigur intra in Logan si aparea la stiri intr-un sac de plastic. Sau, daca era un TIR mai voinic, il vedeam pe mosulache la stiri cu lumanarea la cap.

Astfel de soferi sunt un pericol public si nu au ce cauta pe strazi. Sunt mii ca acest individ, dar, de obicei, ies pe strazi doar duminica, atunci cand merg la piata sau cand fac plimbari la Biserica sau intr-o vizita. Nu degeaba s-a nascut si zicala ca esti sofer de duminica. Adica un sofer prost, pilaf, varza. Acum, in luna decembrie, pentru acesti soferi fiecare zi este duminica si apar peste tot. Uita sa dea semnal, merg incet pe ultima banda, opresc in mijlocul intersectiei si se uita mirati pe unde sa o ia, ies de pe strazi secundare si iti sar in fata, taie benzile ca si cum ar fi singuri pe strada si asa mai departe. Majoritatea sunt persoane foarte in varsta.

Legea nu mentioneaza o anumita varsta dupa care trebuie sa te lasi de condus, ceea ce este normal. Ci spune ca trebuie sa fii intr-o stare de sanatate buna, sa nu ai probleme grave si sa vezi in regula. Din nefericire, stim cu totii cum se face controlul medical pentru soferi... Adica nu se face. Dai o spaga mica si esti bun de condus, chiar daca ai un picior de lemn, esti surdo-mut sau ti-ai pierdut ochii in Al Doilea Razboi Mondial.

sursa aici

mosi.jpg

Eu am inteles ca este un proiect de lege prin care fiecare individ ce poseda permis de conducere si trece de 70 de ani, sa faca vizita medicala in fiecare an, mi se pare o idee foarte buna!  :OK:

• Imi place 1