Jump to content
  • Bine ati venit pe FORUM-AUTO.INFO

Pentru a vizualiza in intregime continutul din topicurile existente si pentru a participa la discutiile din cadrul forumului, trebuie sa te înregistrezi, acesta fiind un proces extrem de simplu si care necesită doar cateva informații minime. Asta o poti face chiar AICI

• Publicitate

Sign in to follow this  
Tipu Ryan Florin

Masina diesel noua vs. second-hand: cat te costa fiecare pe o perioada de 10 ani?

Recommended Posts

Ai strans ceva bani si ti-ai luat o masina noua sau second-hand. Insa ti-ai pus vreodata intrebarea cati bani iti mananca acea masina ulterior, timp de 10 ani? Daca ajungi sa calculezi ce costuri vin odata cu o masina, poate te vei razgandi si de acei bani iti vei lua o garsoniera mai bine...

Cat te costa o masina noua timp de 10 ani?

Sa luam un exemplu simplu, a celei mai populare masini din Romania, Dacia Duster. Mai ales ca acum s-a lansat si noua generatie care se anunta un urias succes. Romanului ii plac masinile dotate, diesel si neaparat 4x4 daca sunt SUV. Asadar, un Duster nou, cu motor 1.5 dCi si tractiune 4x4, cu dotari medii si echipare Prestige, costa 18.750 de Euro cu banii jos.

La aceasta suma mai adaugam asigurarea RCA pe un an de zile, in jur de 700 de lei, sa zicem. Poate chiar si un Casco, ca doar ti-ai luat masina noua, eventual in leasing, asadar este obligatoriu in acest caz. Mai punem costul ITP-ului o data la 2 ani, impozit anual, loc de parcare, rovinieta, un set suplimentar de anvelope pentru iarna, spalatoria auto si asa mai departe... Iata mai jos totalul cheltuielilor.m.thumb.jpg.7823ac19f4a410c602e37abba3050736.jpg

50 de Euro (232 lei) - acte auto inmatriculare

700 lei - asigurare RCA/12 luni

400 Euro (1862 lei) - asigurare CASCO/12 luni

60 lei - ITP anual (120 lei la 2 ani)

60 lei - impozit anual motorizare <1500 cmc

80 lei - loc parcare ADP

130 lei - rovinieta autoturism 12 luni

300 lei - spalatorie auto 25 lei/luna

450 lei - revizie anuala Dacia

1200 lei - anvelope iarna

45 lei - lichid parbriz (3 bidoane de cate 5 litri)

mai multe aici

n.jpg

Buna tuturor,

parerea mea daca mi-as lua o masina strict sa merg cu ea la servici zii de zii, as alege o masina pe benzina, eu in momentul de fata am doua masini diesel si iarna tremur de frig pana se incalzeste in masina si credetima ca dieselul se incalzeste foarte greu, acum fiecare face cum doreste, dar recomandarea mea ramane benzina!

:OK: